Kripto Para Birimleri, Blok Zinciri ve İşletmeniz İçin Ne İfade Ettiğine İlişkin Eksiksiz Kılavuz

Kripto Para Birimleri, Blok Zinciri ve İşletmeniz İçin Ne İfade Ettiğine İlişkin Eksiksiz Kılavuz

Kripto, herhangi bir hükümet veya kuruluş tarafından düzenlenmeyen yeni bir para birimi biçimidir. Açık kaynaklı, merkezi olmayan bir para birimidir.

Bitcoin, 2009 yılında oluşturulan ilk kriptoydu. Yaklaşık 9 yıldır var ve şu ana kadar en popüler kripto para oldu. Bitcoin dijitaldir ve merkezi değildir, yani onu bir banka veya hükümet gibi kontrol eden herhangi bir merkezi otoriteye sahip değildir. Bu yüzden buna “kripto” denir.

Bitcoin’in değeri, popülaritesine ve talebine bağlı olarak günden güne dalgalanıyor, ancak Ethereum gibi Bitcoin’den daha değerli olan başka kripto türleri de var.

Kripto Para Birimleri, Blok Zinciri ve İşletmeniz İçin Ne İfade Ettiğine İlişkin Eksiksiz Kılavuz

Giriş: Kripto Para Birimi Nedir?

anahtar kelimeler: kripto para birimi tanımı, blok zinciri teknolojisi tanımı

Bitcoin Nedir ve Önemli mi?

anahtar kelimeler: bitcoin tanımı, bitcoin para birimi

Bitcoin, elektronik olarak oluşturulan ve tutulan bir dijital para birimidir. Dolar veya euro gibi basılmaz. Bitcoin, 2140 yılında ulaşılması beklenen 21 milyonluk sınırlı bir arza sahiptir.

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto adını kullanan bir kişi veya grup tarafından icat edildi. Bitcoin, merkezi bir otorite veya banka olmadan çalışmak için eşler arası teknolojiyi kullanır; işlemlerin yönetimi ve bitcoinlerin verilmesi ağ tarafından toplu olarak gerçekleştirilir.

Bitcoin, yasa dışı faaliyetler için kullanılabileceği endişeleri arasında inceleme konusu oldu. 2013 yılında FBI, Silk Road çevrimiçi karaborsasını kapattı ve o sırada 28,5 milyon ABD Doları değerinde 144.000 bitcoine el koydu. Bununla birlikte, ABD diğer hükümetlere kıyasla bitcoin dostu olarak kabul edilir. Çin’de yeni kurallar kısıtlama getiriyor

Blockchain Gerçekten Anlayacağınız Bir Şekilde Açıklandı

anahtar kelimeler: blok zincirine genel bakış, blok zinciri teknolojisi nedir

Blockchain, şimdiye kadar gerçekleştirilmiş tüm işlemlerin halka açık bir defteridir. Yeni bir kayıt seti ile “tamamlanmış” bloklar eklendikçe sürekli büyüyor. Bloklar, blok zincirine doğrusal, kronolojik bir sırayla eklenir. Ağa bağlı her bilgisayar, otomatik olarak indirilen blok zincirinin bir kopyasını alır.

Blok zinciri, iki taraf arasındaki işlemleri verimli, doğrulanabilir ve kalıcı bir şekilde kaydedebilen açık, dağıtılmış bir defter gibidir. Bu, bankalar veya devlet kurumları gibi aracılara ihtiyaç duymadan güvenilir ve güvenli işlemlere izin verir.

Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimleri Arasındaki Fark?

anahtar kelimeler: kripto para türleri, kripto para listesi

Bitcoin, dünyada tanıtılan ilk kripto para birimidir. 2009’dan beri var ve hala dünyanın en popüler kripto para birimi.

Bitcoin, üretimini ve transferini düzenlemek için şifreleme tekniklerini kullanan bir tür dijital para birimidir. Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto adı altında bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından yaratıldı. Bitcoin, merkezi bir otorite veya bankalar olmadan çalışmak, işlemleri yönetmek ve bir dizi önceden belirlenmiş kurala göre gerektiği gibi para basmak için eşler arası teknolojiyi kullanır. blok zinciri denir.

Bitcoin, yasal veya kara borsalarda diğer para birimleri, ürünler ve hizmetler ile takas edilebilir, ancak doğrudan bir bankadan satın alınamaz. Ocak 2018 itibariyle, bitcoin 257 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve bir noktada madeni para başına neredeyse 20.000 dolar değerindeydi.

Blockchain VS. Blockchain Teknolojisi – Fark Nedir?

anahtar kelimeler: blok zinciri ve blok zinciri teknolojisi, blok zincirleri arasındaki farklar)

Blok zinciri, kriptografi ile bağlantılı ve güvence altına alınmış, sürekli büyüyen bir veri kayıtları listesini sürdürmek için kullanılan bir tür dağıtılmış defter teknolojisidir.

Basit bir deyişle, blockchain, birçok bilgisayardaki işlemleri, kayıtlı işlemlerin geriye dönük olarak değiştirilemeyeceği şekilde kaydeden değişmez bir dijital defterdir.

Bir blok zinciri, birbirine kriptografik hashlerle bağlı veri grupları kümelerinden oluşan bloklardan oluşur.

Bloklar, kriptografi kullanılarak birbirine bağlanır ve güvence altına alınır, bu nedenle “blockchain” adı verilir.

Blok zincirleri, kimin erişimi olduğuna bağlı olarak herkese açık veya özel olabilir.

Genel blok zincirleri, internet bağlantısı olduğu sürece herkesin veri okumasına veya yazmasına izin verir. Özel blok zincirleri yalnızca yetkili kullanıcılara erişimi kısıtlar.

Blok zincirleri ayrıca izinsiz (genel) veya izinli (özel) olabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.